Między innymi zrealizowaliśmyarchiw_baner

Fundacja „Jabłko” i Urząd Dzielnicy Ochota w dniu 24 października 2009 r. w Parku Zasława Malickiego przy ulicy Wiślickiej zaprosili Mieszkańców na bezpłatną projekcję w przestrzeni miejskiej filmów Andrzeja Kondratiuka pt: „Hydrozagadka” i „Wniebowzięci”.

Projekcji filmów towarzyszyła dyskusja dotycząca życia, a w szczególności tworzenia filmów w Polsce lat 70 i 80 XX wieku. Gośćmi honorowymi były dwie związane przez całe życie z filmem mieszkanki Ochoty: Iga Cembrzyńska – aktorka, prywatnie żona reżysera Andrzeja Kondratiuka i Jola Rodziewicz-Rayzacher – długoletnia dyrektorka Agencji Produkcji Filmowej.

Filmy: „Hydrozagadka” i „Wniebowzięci” to obrazy kultowe, pokazujące w mistrzowski sposób polską rzeczywistość lat 70-tych, ówczesny ustrój, kulturę i system gospodarczy. Projekcja tych filmów ma na celu integrację poprzez sztukę mieszkańców dzielnicy i rozwijanie publicznej przestrzeni kulturalnej ochoty.

Podczas projekcji spotkały się różne środowiska mieszkańców Dzielnicy. Spotkanie odbyło się w przestrzeni publicznej, otwartej dla mieszkańców. Filmy były artystyczną formą przekazu, pozwalająca na zbudowanie poczucia wspólnoty i integracji różnych, czasami „mijających się” w codziennym pośpiechu, środowisk. Celem projekcji, poza oczywistym spotkaniem z dobrym kinem, było zbliżenie poprzez sztukę i jej bezpośrednie, wspólne doświadczanie przez wieloletnich mieszkańców jak i osób obecnie mieszkających na Ochocie.

Hydrozagadka” (1971r.) to film niezwykły w polskiej kinematografii. W Warszawie w niewytłumaczony sposób znika woda i to w czasie największych upałów. Nad problemem pracuje profesor Milczarek. Angażuje on do pomocy legendarnego i nieustraszonego Asa. Okazuje się – co ustala AS, że sprawcą całego nieszczęścia jest tajemniczy maharadża i jego pomagier – partner w interesach – Plama. Planują oni niesamowitą intrygę, mianowicie przeniesienie za pomocą odparowania i pomyślnych wiatrów ogromnych mas wody z Polski do kraju maharadży, Kaburu. Niestety na drodze nieustraszony AS – przerysowana i groteskowa postać – kalka zachodnich superbohaterów z odpowiednimi socjalistyczno-ludowymi ulepszeniami. Towarzyszy mu nieustraszony, gadatliwy taksówkarz. W filmie jest masa żartów i cytatów z amerykańskich filmów sensacyjnych. A w rolach głównych czołówka aktorów z tamtego okresu. Czas projekcji 70 min.

Wniebowzięci” (1973r.) to refleksyjny film o dwóch prostych mężczyznach, którzy wygrywają dużą sumę w totka. Wygraną postanawiają przeznaczyć na pierwszą w życiu podróż samolotem. Latają po kraju, podrywają dziewczyny, odwiedzają kolegę z wojska. Pieniądze pozwalają im stać się na moment kimś innym, niż byli na co dzień. Ale czy spełnione marzenie czynią ich szczęśliwszymi? Niezapomniana rola dwóch magów kina polskiego: Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza. Czas projekcji 44 min.

Projekcje filmowe, spotkania z Artystami i dyskusja odbyły się 24 października w Parku Zasława Malickiego na warszawskiej Ochocie.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *